Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lázně v České republice

Příspěvky

Skalka u Prostějova - lázně

Lázně Skalka byly založeny prostějovským občanem Vilémem Sonnevendem okolo roku 1928 v místě, kde kdysi býval rybník Bařisko, napájený dvěma prameny minerální vody. Volně vytékající sirnaté prameny tohoto nadšeného myslivce zaujaly natolik, že odkoupil zdejší pozemky a rozhodl se postavit u pramene očistné lázně s koupalištěm. Výstavbu lázní svěřil staviteli Jaroslavovi Stárkovi a když vznikla hlavní lázeňská budova s restaurací a koupacími vanami, nesla nápis sirnato-alkalické lázně. V letech 1930 – 1932 došlo k dalším přístavbám a lázně se díly zájmu návštěvníků rozrostly. V roce 1936 musel kvůli velké hospodářské krizi Sonnevend lázně prodat. Po soudní dražbě se lázně, koupaliště a pozemky staly majetkem Akciového pivovaru v Prostějově, kterému patřily až do roku 1948.

 
3. 5. 2023 | Rubrika: Lázně v České republice | Komentářů: 0

Brandýs nad Orlicí - rehabilitační ústav a lázně

Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí zahájil provoz v květnu roku 1898. kdy jej dali postavit dr. Josef Wieser a Jan Horský a zpočátku měly lázně k dispozici 40 pokojů pro 60 pacientů. Lázním se dařilo a tak se budova postupně rozšiřovala. Nejprve byly přistavěny šatny a v roce 1904 přistavěl nový majitel E. Rechziegel dvě boční křídla pro slatinné a uhličité lázně. To už měla budova 60 pokojů a mimo léčebných procedur, měli hosté možnost bohatého kulturního vyžití ve městě i přímo v budově lázní, kde se nacházela knihovna, restaurace, kulečník, kuželník a v lázeňském parku tenisový dvorec.

 
23. 1. 2019 | Rubrika: Lázně v České republice | Komentářů: 0

Klimkovice - lázně a sanatorium

Lázně Klimkovice patří mezi nejmladší v ČR. Historie lázní se začíná psát v 50 - 60. letech 20.století, kdy na území Ostravského kamenouhelného revíru probíhal geologických průzkum. Při něm se provádělo několik vrtů, které v hloubkách mezi 300 a 400 metry odhalily nasycenou vodu. Voda byla poslána na rozbor, který zjistil vysoký obsah minerálů - zejména jódu a brómu. Dokonce voda obsahuje největší objem jódu a brómu v celé Evropě.

 
30. 12. 2018 | Rubrika: Lázně v České republice | Komentářů: 0