Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostatní zajímavosti

Příspěvky

Jaké cestovní pojištění vybrat? Co rozhoduje o ceně?

Každý správný cestovatel by měl ještě před začátkem dovolené v zahraničí myslet i různá rizika, které sebou cestování bohužel přináší a využít srovnání cestovního pojištění, jelikož neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A když se lidé vydají na hory, riziko výrazně vzrůstá a stačí chvilka nepozornosti a úraz je na světě. Pokud se něco takového stane třeba v Krkonoších nebo Jeseníkách, stačí zavolat horskou službu a doufat, že vše dobře dopadne. Výlohy za takovou pomoc pak jednoduše pokryje modrá kartička pojištěnce EHIC neboli Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jenže tato kartička platí jen v určitých zemích a pro ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, takže nezodpovědného turistu může potkat neštěstí v neštěstí.

 
25. 11. 2022 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Cestování s klidným srdcem nejen na Slovensko

Slovensko bylo našim srdcím vždy nejblíže a velmi rádi tam pořád jezdíme, a to nejen kvůli podobnému jazyku a snadné domluvě, ale také protože jsme byli součástí jednoho státu. Tento fakt se však již stal historií a proto bychom se k našim sousedům nevydali, aniž bychom si nesjednali cestovní pojištění. S pojištěním v kapse jsme tak s klidným srdcem navštívili slavný Čachtický hrad, nedaleký hrad Beckov, Nové Mesto nad Váhom a na Liptově jsme zase bez starostí poznávali okolí Ružomberoku s hradem Likava a další místa.

 
13. 11. 2022 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Jistota při cestách do zahraničí

Proč je dobré mít uzavřené Celoroční cestovní pojištění ? Putování za turistickými známkami, poznáním krásných památek, nádherné přírody a dalších zajímavostí nás přivedlo na spoustu míst naší České republiky. Jako správní sběratelé turistických známek a cestovatelé jsme se několikrát rozhodli podívat se na také za hranice naší malinké země s velkým počtem turistických cílů. Naši první zahraniční misi jsme uskutečnili na Slovensku, další malinké zemi s velkým počtem turistických cílů, za nimiž jsme se vydali již několikrát. Jindy jsme se z Moravy vydali do poměrně vzdáleného Německa, další velké zemi s bezpočtem zámků, hradů, krásné přírody i technických zajímavostí. 

 
8. 8. 2022 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Velký Týnec - památník Osvobození na Hradisku

V roce 1921 byla nad Velkým Týncem vybudována na náklady obce kamenná mohyla. Stojí v prostoru, kde se kdysi nacházelo opevněné hradisko. Stavba pojatá jako Památník osvobození vznikla podle projektu místního rodáka, pražského architekta ing. Františka Koláře. Slavnostního odhalení dne 18.9.1921 se zúčastnil prezident Československé republiky T. G. Masaryk. Tuto událost připomíná nedaleký pamětní kámen s vytesaným nápisem. Na čelní straně mohyly je nápis 1620-VSTALŤ JEST-NÁROD OSVOBOZENÝ-1918. Do mohyly byla umístěna pamětní deska připomínající smrt 31 týneckých mužů padlých na frontě během I. světové války včetně jednoho z dvaceti občanů, kteří se přidali k zahraničním československým legiím. 

 
7. 9. 2021 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Litovel - poutní místo Tři kříže

Na okraji města Litovel se nachází bývalé poutní místo s bohatou historií. V době protestantské Litovle, když se nepřipouštělo pohřbívání katolíků ve městě, byl zřízen v těchto místech katolický hřbitov a později zde byla postavena hřbitovní kaple a tři kříže jako Kalvárie. Litovelští sem konali procesí ve svátek Nanebevstoupení Páně a cholinská farnost, pod jejichž správu hřbitov patřil, na tohle místo konala poutě. Pohřbeni však jsou zde i oběti napoleonských válek. Po bitvě u Wagramu v roce 1809, se Karel Ludvík Jan, arcivévoda rakouský a vévoda těšínský, ve městě Litovli vzdal všech svých hodností. K tomu byl donucen pro uzavření ukvapeného příměří s Napoleonem po nerozhodné bitvě u Wagramu. Litovelští už pak jen sledovali kolony s desítkami raněných, které odváželi do lazaretu v zámku Nové Zámky. Řada jich zemřela už cestou a byli pochováni na tomhle pohřebišti a další pak u Černého kříže na Nových Zámcích.

 
20. 12. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Zavzpomínejte na své cesty díky stírací mapě

Cestování nás vždycky bavilo, poznávání nových míst bylo vhodným důvodem opustit pohodlí našeho domova a když jsme navíc časem začali sbírat dřevěné turistické známky, naše toulky po české zemi nabraly ještě na větší intenzitě. Časem jsme však začali mít velký problém, kam kolečka o průměru 6 centimetrů ukládat. Krabice či truhla nepřipadaly v úvahu, neboť jsme chtěli mít přehled o navštívených místech a dřevo se nám zdálo jako vhodný doplněk interiéru bytu. Jako skvělý nápad se nám pak jevila stírací mapa, další skvělá výzdoba interiéru, poskytující vynikající přehled o navštívených místech. Velice nás překvapila široká nabídka různých variant, jelikož jsme měli na výběr mapu pro hráče golfu, vyznavače alpského lyžování, nadšence alpské horské cykloturistiky, cestovatele kolem světa a dokonce nechyběla ani mapa vinařských oblastí v Evropě.

 
25. 3. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 2

Co dělat, když se na cestách dostanete do problémů?

Putování po naší malé, ale pěkné zemičce nás zavedlo na spoustu zajímavých míst, kde jsme načerpali novou energii do další práce, pro poznávání nových míst a samozřejmě jsme si také mentálně odpočinuli. Nicméně se nám také párkrát stalo, že jsme narazili na nějaký problém a nešlo jen o to, že bychom někde zabloudili nebo nestihli nějakou prohlídku hradu, zámku či muzea. Hlavně v počátcích našeho cestování jsme se dostali do situací, kdy jsme museli řešit nenadálý finanční problém. Před lety jsme třeba u Harrachova cestou na Mumlavské vodopády ztratili fotoaparát a protože naše dovolená teprve začínala, museli jsme si koupit nový za několik tisíc korun. Sáhli jsme tak do svých rezerv a zbytek dovolené jsme museli hodně šetřit. 

 
2. 3. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Konecchlumí - památník Viléma Konecchlumského

Vysoko ve stráni na konci Mlázovického Chlumu nad obcí Konecchlumí, kousek nad kostelem se nachází památník v podobě lva, který drží u svých nohou královskou korunu. Lev je umístěn na kamenné mohyle ve tvaru komolého jehlanu. Jde o připomínku Viléma staršího Konecchlumského z Konecchlumí a na Spyticích, jednoho ze 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.

 
30. 8. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Rudolfa Těsnohlídka

Památník Rudolfa Těsnohlídka byl vybudován na dně hlubokého údolí, které ústí do řeky Svitavy poblíž tunelu pod zříceninou hradu Obřany. Od roku 1929 zde stojí jednoduchý pomník, postavený zde lesní správou v Adamově z podnětu prof. Rudolfa Haše jako vzpomínka na známého brněnského spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka, který zemřel pouze rok předtím (1882-1928). Od této doby se zdejší hluboký romantický žleb nazývá Těsnohlídkovo údolí, když se mu původně říkalo Kozí žleb.

 
31. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Josefa Ressela

Památník Josefa Ressela byl postaven v roce 1929 v polesí Bílovic nad Svitavou na horním okraji palouku poblíž Resselovy hájenky. Jde o betonový sloup, na jehož průčelí je osazena deska s Resselovou podobiznou a mramorová tabulka s popisem. Vynalézavý lesník se narodil v roce 1793 v Chrudimi. Po studiích žil a pracoval ve Slovinsku a severní Itálii, hlavně pak v Terstu.

 
31. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0