Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostatní zajímavosti

Příspěvky

Zavzpomínejte na své cesty díky stírací mapě

Cestování nás vždycky bavilo, poznávání nových míst bylo vhodným důvodem opustit pohodlí našeho domova a když jsme navíc časem začali sbírat dřevěné turistické známky, naše toulky po české zemi nabraly ještě na větší intenzitě. Časem jsme však začali mít velký problém, kam kolečka o průměru 6 centimetrů ukládat. Krabice či truhla nepřipadaly v úvahu, neboť jsme chtěli mít přehled o navštívených místech a dřevo se nám zdálo jako vhodný doplněk interiéru bytu. Jako skvělý nápad se nám pak jevila stírací mapa, další skvělá výzdoba interiéru, poskytující vynikající přehled o navštívených místech. Velice nás překvapila široká nabídka různých variant, jelikož jsme měli na výběr mapu pro hráče golfu, vyznavače alpského lyžování, nadšence alpské horské cykloturistiky, cestovatele kolem světa a dokonce nechyběla ani mapa vinařských oblastí v Evropě.

 
25. 3. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Tipy, kam na výlet kousek za hranice

Putování za turistickými známkami, poznáním krásných památek, nádherné přírody a dalších zajímavostí nás přivedlo na spoustu míst naší České republiky. Jako správní sběratelé turistických známek a cestovatelé jsme se několikrát rozhodli podívat se na také za hranice naší malinké země s velkým počtem turistických cílů. Naši první zahraniční misi jsme uskutečnili na Slovensku, velice rádi jsme se párkrát podívali i k našim severním sousedům do Polska, jindy jsme se z Moravy vydali do poměrně vzdáleného Německa a nejčastějším místem, které jsme navštívili u jižních sousedů, se stalo hlavní město Rakouska Vídeň.

 
6. 3. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 1

Co dělat, když se na cestách dostanete do problémů?

Putování po naší malé, ale pěkné zemičce nás zavedlo na spoustu zajímavých míst, kde jsme načerpali novou energii do další práce, pro poznávání nových míst a samozřejmě jsme si také mentálně odpočinuli. Nicméně se nám také párkrát stalo, že jsme narazili na nějaký problém a nešlo jen o to, že bychom někde zabloudili nebo nestihli nějakou prohlídku hradu, zámku či muzea. Hlavně v počátcích našeho cestování jsme se dostali do situací, kdy jsme museli řešit nenadálý finanční problém. Před lety jsme třeba u Harrachova cestou na Mumlavské vodopády ztratili fotoaparát a protože naše dovolená teprve začínala, museli jsme si koupit nový za několik tisíc korun. Sáhli jsme tak do svých rezerv a zbytek dovolené jsme museli hodně šetřit. 

 
2. 3. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Cestovní pojištění na Slovensko

Putování za turistickými známkami, poznáním krásných památek, nádherné přírody a dalších zajímavostí nás přivedlo na spoustu míst naší České republiky. Jako správní sběratelé turistických známek a cestovatelé jsme se několikrát rozhodli podívat se na také za hranice naší malinké země s velkým počtem turistických cílů. Naší první zahraniční misí byla země nám nejbližší po stránce citové, historické a důležitou roli pro nás hrála také poměrně krátká dojezdová vzdálenost. Řeč je pochopitelně o Slovensku, další malinké zemi s velkým počtem turistických cílů, za nimiž jsme se vydali již několikrát.

 
19. 2. 2020 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Konecchlumí - památník Viléma Konecchlumského

Vysoko ve stráni na konci Mlázovického Chlumu nad obcí Konecchlumí, kousek nad kostelem se nachází památník v podobě lva, který drží u svých nohou královskou korunu. Lev je umístěn na kamenné mohyle ve tvaru komolého jehlanu. Jde o připomínku Viléma staršího Konecchlumského z Konecchlumí a na Spyticích, jednoho ze 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře 21. června 1621 na Staroměstském náměstí.

 
30. 8. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Rudolfa Těsnohlídka

Památník Rudolfa Těsnohlídka byl vybudován na dně hlubokého údolí, které ústí do řeky Svitavy poblíž tunelu pod zříceninou hradu Obřany. Od roku 1929 zde stojí jednoduchý pomník, postavený zde lesní správou v Adamově z podnětu prof. Rudolfa Haše jako vzpomínka na známého brněnského spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka, který zemřel pouze rok předtím (1882-1928). Od této doby se zdejší hluboký romantický žleb nazývá Těsnohlídkovo údolí, když se mu původně říkalo Kozí žleb.

 
31. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Josefa Ressela

Památník Josefa Ressela byl postaven v roce 1929 v polesí Bílovic nad Svitavou na horním okraji palouku poblíž Resselovy hájenky. Jde o betonový sloup, na jehož průčelí je osazena deska s Resselovou podobiznou a mramorová tabulka s popisem. Vynalézavý lesník se narodil v roce 1793 v Chrudimi. Po studiích žil a pracoval ve Slovinsku a severní Itálii, hlavně pak v Terstu.

 
31. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Josefa Konšela

Památník Josefa Konšela se nachází v bílovických lesích u lesní silničky zvané Resslovka. Byl zbudován nad zatáčkou ve tvaru podkovy na paměť zakladatele novodobého českého pěstování lesů, vynikajícího lesnického pedagoga, vědce, organizátora a překladatele Josefa Konšela (1875-1958). Památník tvoří dva vztyčené balvany z červeného slepence přivezené sem z Babího lomu.

 
28. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - Liduščin památník

Dramatický příběh malého děvčátka Lidušky, které matka v nouzi zanechala v lese u Bílovic nad Svitavou na jižní Moravě, dal vzniknout tradici rozsvěcení vánočních stromů po celé naší republice. Na místě, kde bylo děvčátko zachráněno, je dnes památník. Příběh začal pozdě odpoledne 22. prosince 1919, kdy se trojice kamarádů vypravila pro vánoční stromek do lesa u Bílovic nad Svitavou. Muži tehdy netušili, že se jejich jména spojí s hlubokým příběhem a vánoční tradicí. Byli to spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, soudní znalec Josef Tesař a budoucí kreslíř František Koudelka. Když minuli myslivnu, zaslechli podivné zvuky z nedaleké seče. Měli za to, že jde o poraněnou zvěř, a tak se šli na to místo podívat. Jejich objev jim ale doslova vyrazil dech.

 
28. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0

Bílovice nad Svitavou - památník Bohuslava Polanského

Památník Bohuslava Polanského byl postaven v malebném údolí asi 300 metrů nad hájenkou Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou. Bohuslav Polanský se narodil v roce 1901 ve Žďárci u Tišnova. Střední školu dokončil v Brně a po ní nastoupil na zdejší nově vzniklou lesnickou fakultu. Po absolvování studia působil v lesnických profesích nejprve na Moravě a roku 1936 přešel již jako vedoucí pracovník do Banské Štiavnice.

 
27. 5. 2019 | Rubrika: Ostatní zajímavosti | Komentářů: 0


 Statistiky

Online: 4
Celkem: 36933
Měsíc: 3324
Den: 82