Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zaječí - rozhledna Dalibor, kaple sv. Urbana a vinařství U kapličky

Rozhledna Dalibor byla postavena na jaře roku 2012 návrší nad vinařstvím „U Kapličky“ u obce Zaječí. Volně přístupná rozhledna měří 11 metrů a nechalo ji zde postavit na své náklady vedení nedalekého vinařství. V sousedství věže stojí kaplička svatého Urbana z roku 2007.

article preview

Rozhledna Dalibor na okraji obce Zaječí byla naším cílem v rámci dovolené, kterou jsme strávili na prosluněné Pálavě. Auto jsme zaparkovali na cestě mezi vinicemi před vinařstvím U kapličky, které jsme tak dobře znali z našeho oblíbeného seriálu Vinaři.

Rozhledna Dalibor u Zaječí a vinařství U kapličky

Už z dálky nás ohromila rozlehlost celého areálu a když jsme poté mezi krásné domečky dorazili, překvapilo nás jak zde bylo všechno hezky upravené, takže jsme se zde cítili velmi příjemně. Neměli jsme však zájem se zde ubytovat ani naobědvat, což byla v jistém ohledu škoda, protože jsme sem přijeli kvůli vyhlídkové věži s názvem Dalibor. Malá rozhledna z roku 2012 se vypínala nad vinařstvím jako maják na břehu moře a lákala nás svou jasně bílou barvou k návštěvě. Takové nabídce jsme pochopitelně nemohli odolat a tak jsme za ní vyrazili.

Rozhledna Dalibor a kaple svatého Urbana v Zaječí

Prošli jsme mezi budovami, za nimž nás čekalo krátké stoupání na kopeček. Vyškrábali jsme i prudký svah a po několika krocích jsme stanuli u věže, vedle níž stála jako věrná sestra kaplička, postavená roku 2007 na náklady majitele vinařství, který později financoval i výstavbu rozhledny. Nejdříve jsme nahlédli do kapličky, v níž se nacházela soška svatého Urbana, patrona vinařů a pak jsme se rozhodli vylézt na věž jedenáctimetrovou věž. Po nepříjemných strmých žebřících jsme vylezli do výšky osmi metrů a z vyhlídkové plošiny jsme se rozhlédli po krásné krajině Pálavy.

Výhled z rozhledny Dalibor na Novomlýnské nádrže a Pálavské vrchy

Našemu zraku neunikly Novomlýnské nádrže, nad nimiž se vypínal hřeben Pálavský vrchů s nejvyšším vrcholem Děvín a také se Sirotčím hradem a Dívčími hrady. Na druhé straně jsme si z výšky prohlédli obec Zaječí a nedalekou rozhlednu Maják nad Přítluky, která nás čekala stejný den odpoledne. Bylo toho překvapivě mnoho, co se dalo přehlédnout z tak nízké věže.

Vinařství u kapličky Zaječí

Když jsme se nasytili výhledy, opatrně jsme sešli zase dolů a synek odešel hledat kešku. My jsme zatím po několika železničních pražcích, které sem byly vloženy do svahu namísto schodů, sestoupili dolů na okraj pole a zamířili do recepce hotelu. Zde jsme si koupili turistickou známku a získali i razítko do památníku. Spokojeni jsme se ještě chvíli procházeli po krásném areálu vinařství a pak jsme se vrátili k autu. Trvalo asi deset minut, než se náš smutný lovec skrytých schránek vrátil s nepořízenou a teprve poté jsme odjeli do Zaječí za dalšími památkami.

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Zajeci_-_rozhledna_Dalibor,_kaple_sv._Urbana_a_vinarstvi_U_kaplicky

Historie :

Rozhledna Dalibor byla postavena na jaře roku 2012 návrší nad vinařstvím „U Kapličky“ u obce Zaječí. Volně přístupná rozhledna měří 11 metrů a nechalo ji zde postavit na své náklady vedení nedalekého vinařství. V sousedství věže stojí kaplička svatého Urbana z roku 2007.

Historie čerpána z webu

http://rozhledny.webzdarma.cz/dalibor.htm

Rozhledna Dalibor v Zaječí je držitelem turistické zámky č.1983.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-dalibor-zajeci-c1983

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 Statistiky

Online: 3
Celkem: 81630
Měsíc: 6301
Den: 183