Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhledny v Čechách

Příspěvky

Horšovský Týn - rozhledna Šibeniční vrch

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad městem Horšovský Týn byla postavena roku 2010 na místě, kde se vykonávalo hrdelní právo. Dříve se zde konaly poutě ke kapli Panny Marie Lurdské, kterou při svých cvičeních bohužel zdemolovala armáda. Výstavba věže probíhala od října 2009 do dubna 2010. Součástí projektu je pěší trasa se šesti zastaveními, vedoucí k rozhledně, která je volně přístupná po celý rok.

 
9. 4. 2019 | Rubrika: Rozhledny v Čechách | Komentářů: 0

Dubecko - rozhledna v Českém ráji

Rozhledna na Dubecku byla postavena v prosinci 2001 a slavnostně otevřena v červenci 2002. Objekt měl původně sloužit pouze pro potřeby mobilních operátorů, ale na žádost obce byl během stavby doplněn o schodiště a ochoz. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33 m. Návštěvníkům se odtud nabízí pěkný výhled do širokého okolí, zejména na Kozákovský vrch, Trosky, nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř. Klíč ke vstupu na rozhlednu je možné zapůjčit si oproti dokladu totožnosti u pana Lejska na Dubecku cca 300 m od rozhledny.

 
19. 2. 2019 | Rubrika: Rozhledny v Čechách | Komentářů: 0

Jičín - rozhledna Milohlídka

Rozhlednu Milohlídka v parku nad městem Jičín nechal postavit místní krajský hejtman Hansgirg za peníze z darů bohatých měšťanů. Nešlo pouze o to vystavět samotnou vyhlídku, ale také o to, že výstavba poskytla práci a obživu chudým. Během dalších let však nebyla vyhlídka příliš využívána a dokonce hrozilo její zřícení kvůli těžbě v čedičovém lomu, na jehož okraji se věž ocitla. Proto byla na konci 19. století postavena mohutná zeď, která věž ochránila. Ve třicátých letech 20. století bylo v lomu pod rozhlednou zbudováno přírodní divadlo. Dokonce se zde odehrálo několik divadelních představení a i po druhé světové válce zde bylo hraní obnoveno.

 
26. 12. 2018 | Rubrika: Rozhledny v Čechách | Komentářů: 0

Moravská Třebová - rozhledna Pastýřka

Již před 100 lety na jiném místě kopce Pastvisko stávala rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna. Byla na severní straně kopce zvaném Švédský kámen a v roce 1906 ji zde postavil za podpory města německý Horský spolek. Dřevěná věž vysoká 23 metrů umožňovala tehdy velmi dobrý rozhled na všechny strany Třebovské kotliny. Dne 15.července 1916 propukla nad městem prudká bouře s vichřicí a došlo ke stržení celé strany věže a následnému zřícení. Bohužel se v té chvíli na rozhledně nacházelo několik mladých turistů, kteří se zde schovali před bouří a při pádu rozhledny utrpěli různá zranění, kterým jedna dívka podlehla.

 
20. 12. 2018 | Rubrika: Rozhledny v Čechách | Komentářů: 0