Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borek pod Troskami - motomuzeum

Motomuzeum se nachází na okraji obce Borek pod Troskami v bývalém nádražním domku a poprvé bylo otevřeno na jaře roku 2014. V muzeu se nachází unikátní sbírka 100 historických motocyklů, které se vyráběly u nás a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30.-70. letech minulého století.

article preview

Muzeum plné motocyklů v obci Borek pod Troskami jsme navštívili během třídenní dovolené v okolí Turnova. Auto jsme nechali na malém parkovišti přímo u budovy muzea, jenž byla postavena v roce 1935 jako jeden z pobočných skladů Hospodářského družstva skladištního a výrobního v Turnově a využívala se jako sklad obilí. Vešli jsme dovnitř a hned za dveřmi jsme našli pokladnu, kde jsme si koupili vstupenku, turistickou známku a získali razítko do památníku.

Borek pod Troskami - motomuzeum a hrad Trosky

Pak jsme se již sami bez průvodce vydali na obhlídku exponátů z třicátých až sedmdesátých let 20.století. Nejdříve jsme si prošli přízemí bývalé sýpky a jako první nám padly do oka staré jízdní kola s pomocným motorkem i bez něj či neobvyklá koloběžka. Hned vedle se nacházely první generace motocyklů ČZ, přičemž jsme se s touto českou značkou v muzeu setkávali poměrně často. Narazili jsme zde na bezrychlostní modely ČZ 76 z roku 1932, ČZ 98 z let 1934 až 1935, třírychlostní ČZ 98 z let 1938 - 1946, ČZ 250 tourist z roku 1937 nebo ČZ 175 z roku 1935. Dále zde nechyběly československé motorky značky Jawa.

Borek pod Troskami - motomuzeum - exponáty - motocykly ČZ

O patro výš jsme jich našli spoustu, třeba motocykl Jawa 175 Standard z roku 1939, Jawa 250 horský typ z roku 1935, Jawa 250 duplex blok z roku 1939, Jawa 350/12 Ogar z roku 1948, Jawa 250 Speciál z roku 1938, ze stejného ročníku zde byl Jawa robot, Jawa 350 z roku 1958, Jawa 350 z let 1935 a 1940, krasavci Jawa 500 OHV z roku 1929 a 1931 a další. Hodně se nám líbily mopedy značky Jawa z původní továrně značky v pražských Nuslích, například Jawetta 50 typ 551S, která se vyráběla v letech 1958 až 1962. Byly zde pro nás i neznámé značky, například Manet vyráběný v Povážských strojírnách v poválečném a později i socialistickém Československu mezi lety 1947-1970. V muzeu jsme si mohli prohlédnout hned první model této továrny s názvem Manet M-90 z roku 1949.

Borek pod Troskami - motomuzeum - exponáty - motocykly JAWA

V prvním patře jsme si se zájmem prohlédli i značku Praga, která vyráběla kromě aut také motorky a to v letech 1929 - 1933. Z opravdových pro nás exotických motorek jsme na vlastní oči spatřili  třeba italský motocykl Moto Guzzi alce z let 1939-1945 nebo model R 0/4 německé značky D-RAD z roku 1925 a nechyběl zde ani americký Harley Davidson. Zaujala nás figurína policisty z dob socialismu v uniformě příslušníka VB u motorky, vyvedené v tradiční bílo žluté barvě. V přízemí se nám líbila figurína blonďaté motorkářky, čepující benzín do svého stroje ze starého stojanu, která byla obklopena kanystry, plechovkami od motorového oleje a dalšími věcmi. Další obaly od oleje jsme našli v prvním patře spolu s lékárničkami, žárovkami či sadami na opravu propíchnuté duše.

Borek pod Troskami - motomuzeum - plechovky od motorového oleje

Když jsme si celé první patro prohlédli, vystoupali jsme po příkrém schodišti do věžičky, odkud jsme se pokochali vyhlídkou na okolí a zejména pohledem hrad Trosky. Potom jsme sešli zpět do přízemí, kde jsme navštívili ještě jednu menší místnost s dalšími exponáty. Prohlédli jsme si zde další motorky, skútry, koloběžky, jízdní kola a motokola nebo tříkolky. Nejvíce nás zde zaujaly šlapací autíčka, staré plechové značky a motocykl s dřevěnými koly, u něhož jsme se rádi vyfotili.

Borek pod Troskami - motomuzeum - exponáty - motocykl Harley Davidson

Pak jsme se již rozloučili s paní v pokladně a budovu muzea jsme opustili. Následně jsme zamířili k prehistorické motorce, která byla vyobrazena také na turistické známce. Vrhli jsme poslední pohled na hrad Trosky a vrátili se k autu, kterým jsme vzápětí odjeli do Klokočí, kde jsme si prošli známé průchody, navštívili jeskyni Postojnou a prohlédli si husitský památník. O všech těchto zajímavostech se dočtete v mých dalších článcích.

Borek pod Troskami - motomuzeum - exponáty - motocykl s dřevěnými koly

Kompletní fotogalerii najdete zde 

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Borek_pod_Troskami_-_motomuzeum/

Historie :

Motomuzeum se nachází na okraji obce Borek pod Troskami v bývalém nádražním domku a poprvé bylo otevřeno na jaře roku 2014. V muzeu se nachází unikátní sbírka 100 historických motocyklů, které se vyráběly u nás a brázdily v hojném počtu české i světové silnice v 30.-70. letech minulého století.

Historie čerpána z webu

http://www.motomuzeumborek.cz/

Motomuzeum Borek pod Troskami je držitelem turistické známky č.2032.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/motomuzeum-borek-pod-troskami-c2032

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář