Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejnovější turistická mýdla

Příspěvky

Turistické mýdlo 082 - Jáchymov - hornické muzeum Štola č.1

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 082 - Jáchymov - hornické muzeum Štola č.1. Na okraji města Jáchymov se nachází hornické muzeum s názvem Štola č.1, které připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat. V roce 1952 vyrazily Jáchymovské doly v těsné blízkosti dolu Svornost Štolu č. 1 o délce 260 m, která měla ověřit výskyt uranového zrudnění. Pracoviště bylo spojeno s oploceným koridorem dolu Svornost, proti případnému útěku vězňů byly při ústí štoly nainstalovány masivní mříže. Provoz štoly byl definitivně ukončen v roce 1957. V roce 2008 byla Štola č. 1 zpřístupněna pro veřejnost, jsou v ní k vidění ukázky různých druhů výztuže, důlních vozíků a dobývacích technik. Zázemí Štoly č. 1. doplňuje hornickou památku o připomínku tábora Svornost, ve kterém nuceně pracovali političtí vězni.

 
1. 8. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 081 - Sokolov - zámek a muzeum

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 081 - Sokolov - zámek a muzeum. Předchůdcem dnešního sokolovského zámku byla vodní tvrz, kterou roku 1480 Šlikové přestavěli na hrad obdélníkového půdorysu se čtyřmi věžemi. V 17. století z něj rod Nosticů vytvořil pozdně renesanční zámek, jenž byl později barokně upravený. Na počátku 19. století prošel zámek úpravami  v klasicistním stylu. Po druhé světové válce zde dlouhá léta sídlila československá armáda. V letech 1993 – 1994 byl kompletně rekonstruován. V současné době zde sídlí městská knihovna a muzeum. Stálá expozice muzea je umístěna v 11 sálech v prvním patře zámku a popisuje historii regionu, hornictví a návazné výroby či historii rodu Nostitzů, v letech 1622 – 1945 majitelů zámku. Dvě místnosti jsou vyhrazeny tvorbě malíře Davida Friedmanna, který na Sokolovsku působil v letech 1946 – 1947Mezi exponáty patří nerosty z regionu, ukázky flóry a fauny, produkce porcelánu, hudebních nástrojů a další zajímavosti.

 
1. 8. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 073 - Pec pod Sněžkou - Krkonoše

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 073 - Pec pod Sněžkou - Krkonoše. Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází lyžařský areál, který je součástí největšího lyžařského resortu v Česku, nad Pecí se nachází Sněžka, nejvyšší hora České republiky. Obec vznikla v druhé půli 16. století, kdy byla jednou ze tří částí Velké Úpy. Jednalo se o důsledek těžby dřeva a rozsáhlému mýcení lesního porostu v oblasti. První písemná zmínka o Peci pod Sněžkou je z roku 1790. Součástí katastru města je i nepatrná část historického Slezska, ležíci severovýchodně od horského hotelu Luční bouda. Novodobou dominantou města je hotel Horizont, jehož výstavba započala roku 1971. K historickým památkám patří hospoda Na Peci z roku 1793 a kaple Panny Marie ze začátku 20. století.

 
1. 8. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 003 - Boskovice - radniční věž

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 003 - Boskovice - radniční věž. Budova městské radnice s věží se nachází na horním konci Masarykova náměstí a je výraznou dominantou města Boskovic. V současné době v budově sídlí Městský úřad, informační středisko Boskovice a galerie Otakara Kubína. Věž vysoká 41,5 metru byla pro turisty zpřístupněna v roce 2010 a na vyhlídkový ochoz, z něhož kdysi hlásný vytruboval kolik je hodin, vede 106 schodů. Z vyhlídky na Boskovice a okolí se tedy můžete pokochat i vy, pokud zavítáte do informačního centra, kde si určitě kromě vstupenky kupte také Turistické mýdlo !

 
14. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 153 - Prachovské skály - Český ráj

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 153 - Prachovské skály - Český ráj. Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším skalním oblastem České republiky. Je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice, když byla  vyhlášena již v roce 1933 a snaha ochránců přírody byla završena v roce 2002 připojením přírodní rezervace Prachovské skály k Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Malý prohlídkový okruh prochází úzkou, jen 35 cm širokou skalní štěrbinou, odtud vystoupíte na dvě nejznámější vyhlídky, zpět se vrátíte Císařskou Chodbou mezi mohutnými skalními bloky. Prohlídka tohoto okruhu může trvat asi 3/4 hodiny. Velký prohlídkový okruh prochází přes sedm vyhlídek, návštěvník zde stoupá mnohokrát po schodištích, vytesaných do skály, protáhne se úzkými štěrbinami mezi obrovskými balvany. Okruh je 3,5 km dlouhý a jeho prohlídka může trvat až 2,5 hod.

 
13. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 152 - Prachov - turistická chata KČT

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 152 - Prachov - turistická chata KČT, jenž stojí přímo u vstupu do areálu Prachovských skal od roku 1886, kdy ji nechal postavit hrabě Ervin Schlik v podobě dřevěné lesní restaurace a svému účelu sloužila 34 let. V následujících dvaceti letech postupně přejímal péči o turistiku v Prachovských skalách KČT, který uzavřel smlouvu s majitelem pozemků hrabětem Schlikem. V roce 1921 KČT koupil pozemek pod původní dřevěnou restaurací, kterou zboural a v roce 1922 zde otevřel novou dřevěnou turistickou chatu postavenou podle plánů architektů Machoně a Vlčka. V roce 1930 pak KČT chatu rozšířil v podstatě do dnešní podoby. Přístavba již byla cihlová, s kamennou podezdívkou a sloupy ze stejného materiálu. Po zrušení KČT v roce 1948 převzalo chatu Prachov nejprve družstvo Vzlet a po zrušení družstva přešla chata pod Restaurace a jídelny. V roce 1991 se podařilo chatu získat zpět do majetku obnoveného KČT. Byla ve značně zdevastovaném stavu, ale po nezbytných opravách byla opět otevřena. Turisté naleznou na chatě jak rychlé občerstvení, tak možnost celodenního stravování.

 
13. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 072 - Janské Lázně - Stezka korunami stromů

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 072 - Janské Lázně - Stezka korunami stromů, která vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších roku 2018 a ihned se stala velmi oblíbeným turistickým cílem, neboť nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně. Dřevěná konstrukce je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem. Stezka korunami stromů v Krkonoších návštěvníky zavede i do podzemní části, kde lze sledovat mikrosvět půdy od kořenů po nejmenší živočichy. Na nadzemní stezce čekají zvídavé návštěvníky všeho věku tři didaktická zastavení a tři zábavně pojaté stanice, kde otestují svoji odvahu a užijí si trochu adrenalinu při pohledu pod nohy. Asi ve dvou třetinách stezky pak bude k výstupu lákat vyhlídková věž, která je vysoká 45 metrů. Do korun stromů v Krkonoších se podívají také návštěvníci s hendikepem, jelikož stezka je v celé své délce bezbariérová.

 
13. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 071 - Janské Lázně - Krkonoše

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 071 - Janské Lázně - KrkonošeHorské město Janské Lázně je významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, ležící na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. První zdejší teplý pramen byl objeven už v roce 1006, ale ke koupelím se začal využívat až o tři sta let později. První lázeňská budova Janských Lázní vznikla až na konci 17. století. Lázně si získaly celosvětový věhlas po roce 1935 díky úspěšné léčbě dětské obrny. Nyní se zaměřují převážně na nemoci pohybového a dýchacího ústrojí, kromě léčebných programů nabízejí rovněž ozdravné a rekondiční pobyty. Vyvěrá tu několik desítek pramenů, srdcem lázní je secesní kolonáda s blízkou sochou Krakonoše. Janské Lázně nejsou rájem jen pro ty, kdo chtějí odpočívat v lázních, ale i pro milovníky sportů všeho druhu.

 
13. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla

Turistické mýdlo 066 - Chata Prašivá - Beskydy

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 066 - Chata Prašivá - BeskydyHorská chata na Prašivé se nachází na vrcholu Malé Prašivé v CHKO Beskydy v nadmořské výšce 700 m n. m. a je ideálním výchozím místem jak pro letní, tak pro zimní turistiku. Chatu postavila Pohorská jednota slezská roku 1921 za předválečných 273 000 korun a to z peněz, jenž byly vybrány v rámci celostátní sbírky. Z významných osobností přispěl například Tomáš G. Masaryk  částkou 5000 korun. Chata, jenž se dodnes dochovala v původní podobě, je spolu s vedlejším dřevěným kostelem sv. Antonína Paduánského z roku 1640 častým cílem turistických i cykloturistických výletů. Začínají a končí zde také běžecké trasy. Dovede vás sem značená cyklotrasa 6005 a červená (z Dobratic, Vojkovic) a žlutá (z Komorní Lhotky, Raškovic) turistická značka. V chatě je vycpanina medvěda - údajně jednoho z posledních medvědů v Beskydech, který se stal symbolem chaty.

 
13. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0

Turistické mýdlo 131 - Karlova Studánka - lázně

S radostí všem sběratelům oznamujeme, že bylo vyrobeno nové turistické mýdlo s číslem 131 - Karlova Studánka - lázněLázně Karlova Studánka založil roku 1785 na místě železářské osady Hubertov nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II. František. Název Karlova Studánka získaly až v roce 1803 podle habsburského vojevůdce Karla Ludvíka, který v bitvě u Aspern roku 1809 porazil Napoleona. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Lázeňské empírové budovy pamatují založení lázní a dochovaly se dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici hornin z oblasti Jeseníků, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace.

 
11. 7. 2020 | Rubrika: Nejnovější turistická mýdla | Komentářů: 0


 Statistiky

Online: 4
Celkem: 62986
Měsíc: 9894
Den: 343