Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chaty v Beskydech

Příspěvky

Skalka - horská chata v Beskydech

Horská chata Skalka byla zbudována německým turistickým spolkem Beskideverein, aby konkurovala nedaleké české chatě Velký Polom. Finance na ni získávali činovníci spolku ve sbírkách i na společenských akcích. Základní kámen chaty Skalka byl položen 1.7. 1928 a po neuvěřitelně krátké době 7.10. 1928 se chata otevřela prvním návštěvníkům. Lákala je krásná poloha s výhledy, dobrá dostupnost a slušné sněhové podmínky.

 
21. 8. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0

Severka - horská chata v Beskydech

Ski areál Severka na severním svahu Kostelka začal psát svou historii roku 1962, kdy zde byla vybudována jednosedačková lanovka, která návštěvníkům sloužila do přelomu 70.-80. let minulého století. Tehdy byla zrušená a nahradil ji vlek Tatrapoma, který funguje dodnes a překonává převýšení 200 metrů. Ve stejné době byla v místech horní stanice zrušené lanovky postavena chata, která turistům i lyžařům poskytovala neocenitelné služby. Po revoluci roku 1989 přešla chata do soukromého vlastnictví, kde zůstala dodnes a nadále slouží pro turisty.

 
21. 8. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0

Kamenná chata - horský penzion v Beskydech

První turistická chata pod Velkým Polomem byla postavena KČST Bezkyd na místě staré lovecké boudy, do níž se uchylovali turisté za špatného počasí. Turistický nápor však sílil a tak bylo rozhodnuto o výstavbě nové chaty, která byla umístěna asi kilometr pod Velkým Polomem, na místě zvaném Čerchlaný Beskyd v nadmořské výšce 945 metrů.

 
7. 8. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0

Pustevny - Jurkovičovy domy Libušín a Maměnka

Chata Libušín a Maměnka se nacházejí na Pustevnách v katastru obce Prostřední Bečva a je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Ten na architektonickém návrhu Libušína a sousední Maměnky začal pracovat v roce 1897, když si jejich stavbu objednala Pohorská jednota. Architekt navrhl dřevěné srubové stavby v secesním slohu s bohatým stylizovaným dekorem a dbal při tom, aby budily dojem slovanské lidové architektury. Na výzdobě Libušína se podílel malíř Mikoláš Aleš. Je totiž autorem kreseb boha Radegasta, portáše Stavinohy a dvou zbojníků, podle kterých interiéry vymaloval akademický malíř Karel Štapfer. Již o dva roky později byly obě chaty zvané útulny slavnostně otevřeny. Jejich výstavba stála 82 433 rakouských korun. V roce 1928 chaty navštívil prezident T. G. Masaryk.

 
19. 7. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 1

Mosty u Jablunkova - hotel Fojtský grúň

Fojtský grúň je kopec vysoký 676 metrů a nachází se nad obcí Mosty u Jablunkova. Pod tímto vrcholem byl postaven největší srubový hotel v České republice a také velké sportovní  turistické centrum, které je zaměřeno na celoroční volnočasové aktivity. Bezprostřední okolí hotelu zdobí dřevěné sochy, které zde vznikly při každoroční řezbářské soutěži.

 
9. 3. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0

Portáš - horský hotel v Beskydech

Chata Portáš byla postavena v nadmořské výšce 960 metrů nad mořem roku 1932. Přestože Portáš vypadá jako tradiční horská chata, ubytování na starých dřevěných pryčnách je dávnou minulostí. Dnes by vám hotel nabídl standardní komfort včetně sauny a venkovního vyhřívaného bazénu v letním období. Pro náročnější návštěvníky nabízí luxusní pokoje s vlastním sociálním zařízením a bezdrátový internet zdarma dostupný v celém objektu.

 
22. 2. 2019 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0

Vsacký Cáb - horská chata v Beskydech

Pod vrcholem Vsackého Cábu ( 841 m.n.m ) vybudoval Klub českých turistů v letech 1927 - 1928 turistickou chatu, velmi podobnou té, která zde stojí dosud. Ovšem za ty léta došlo k řadě přístaveb a rekonstrukcí, třeba v roce 2004 byla vybudována kamenná terasa u restaurace či o šest let později byla dokonce vystavěna zcela nová část pro hotelové hosty.

 
19. 12. 2018 | Rubrika: Chaty v Beskydech | Komentářů: 0